fbpx
E-UTRIP
Aktualno Narava & zdravje

Boleči in hladni prsti, neprijetnost zimskih dni

Mnogi poznamo tisti neprijetni občutek, ko na hitro, brez rokavic, postrgamo led s stekla avtomobila ali pa v mrazu nekaj minut delamo zunaj. Prsti postanejo trdi, rdeči in boleči, ob ponovnem segrevanju pa sledi neprijetno skelenje, ki ga ljudje pogosto opisujejo kot „drobno zabijanje iglic“ ali „kot da bi prsti goreli“.

To niso prave ozebline v medicinskem smislu, a vseeno gre za reakcijo telesa na mraz, ki nam lahko kvari vsakdan. Zakaj se to zgodi in kako si lahko pomagamo?

Ko smo izpostavljeni mrazu, telo naravno začne varčevati z energijo in toploto. Prednost dobi naše jedro – notranji organi, medtem ko se pretok krvi v okončine zmanjša. Roke in noge zato postanejo mrzle, ker dobivajo manj toplote. Ta mehanizem je koristen za preživetje, a povzroča neprijetnosti, če nismo ustrezno zaščiteni.

Najbolj pogosta je tako imenovana „mrzla bolečina“ – občutek, ki ga doživimo po krajšem stiku z mrazom. Prsti postanejo trdi, gibanje je oteženo, ob ponovnem segrevanju pa nastopi bolečina, ki jo povzroča hiter dotok krvi v ohlajeno tkivo.

Ko mraz vztraja ves dan

Nekateri imajo težave tudi če niso direktno izpostavljeni mrazu, a nikakor ne morejo ogreti rok in nog. Vzroki za to so lahko različni:

Slaba prekrvavitev: Pogosta je pri ljudeh, ki imajo nižji krvni tlak ali težave z ožiljem.

Raynaudov pojav: Gre za motnjo, pri kateri pride ob mrazu do močnega krčenja žil v prstih, ti pobledijo, nato pomodrijo in na koncu tudi bolijo.

Presnovne težave: Nizek nivo ščitničnih hormonov ali slabokrvnost lahko povzročijo občutek večne ohlajenosti.

Vpliv na spanec

Ljudje, ki imajo zvečer hladne noge, pogosto težje zaspijo. Toplota namreč sproža sproščanje melatonina, hormona, ki pripomore k spanju. Ko so noge mrzle, telo težje doseže to sprostitev.

Kako si pomagati?

Roke in noge zaščitimo z rokavicami, toplimi nogavicami in čevlji, ki ne tiščijo. Poskrbimo, da so bivalni prostori prijetno topli, posebej v večernih urah. Kratki sprehodi ali razgibavanje doma izboljšajo prekrvavitev. Topla kopel za roke in noge pred spanjem sprosti napetost in pomaga pri boljšem spancu.

Drgnjenje rok in nog spodbuja prekrvavitev in poveča občutek toplote.

Kdaj k zdravniku?

Če so roke in noge pogosto mrzle, pride do pomodrelosti, dolgotrajne bolečine ali sprememb na koži, se posvetujte z zdravnikom. Lahko gre za resnejše težave s prekrvavitvijo ali presnovo.

Sorodni članki

Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Soglašam Več o piškotkih

Piškotki